Krónikus fájdalom
A daganatos betegség kezelése során Ön is tapasztalhatott fájdalmat. Ennek oka, hogy a daganatok és a kezelések károsíthatják vagy nyomhatják az idegeket, a csontokat vagy a szerveket. A terápia után a sérülés általában begyógyul és a fájdalom elmúlik. Az átmeneti fájdalmat akut fájdalomnak nevezzük.
Egyes gyógyultaknál a daganat vagy a daganatellenes kezelés okozta fájdalom azonban nem múlik el. A tartósan fennálló és nem múló fájdalmat krónikus fájdalomnak nevezzük.
A krónikus fájdalmat okozhatja a csontok, ízületek vagy idegek sérülése, amely nem gyógyul, de előfordul, hogy a sérülés meggyógyul, a fájdalom mégsem múlik el. Ezenkívül, ha a kezelés mellett amputáción is átesett, utána szenvedhet fantomfájdalomban. Ebben az esetben kérjük, beszéljen orvosával!
Nagyobb-e számomra a krónikus fájdalom kockázata?
Bárki, beleértve azokat is, akik soha nem részesültek daganatellenes kezelésben, tapasztalhat krónikus fájdalmat, de a daganatellenes kezelések növelhetik a krónikus fájdalom kialakulásának kockázatát.
Melyek a krónikus fájdalom gyanújelei és tünetei?
Vannak jelek, amelyek arra utalnak, hogy krónikus fájdalmai lehetnek. Ha jelenleg nem is tapasztalja ezeket, fontos, hogy tisztában legyen velük, arra az esetre, ha a jövőben kialakulnának.
A következő típusú tartós fájdalmak arra utalhatnak, hogy krónikus fájdalma van:
- olyan fájdalom, amely korlátozza Önt a mindennapi tevékenységeiben,
- olyan fájdalom, amely megakadályozza a rendszeres testmozgásban,
- a pihenést és alvást korlátozó fájdalom,
- fájdalom, amely aggasztja vagy szomorúvá, zaklatottá, szorongóvá vagy tehetetlenné teszi,
- nem múló fájdalom,
- idővel rosszabbodó fájdalom,
- új vagy más jellegű fájdalom.
Ha a fenti fájdalomtípusok bármelyikét tapasztalja, kérjük, forduljon háziorvosához vagy utángondozó szakorvosához!
Nagyobb számomra a krónikus fájdalom kockázata. Milyen vizsgálatokra van szükségem és mikor?
Ha Önnél nagyobb a krónikus fájdalom kockázata, akkor ajánlatos legalább 5 évente felkeresni háziorvosát vagy a nyomon követésért felelős szakorvosát. Ők megkérdezhetik, hogy tapasztalt-e (krónikus) fájdalmat.
Mi történik, ha krónikus fájdalmaim vannak?
Ez attól függ, hogy mi a fájdalom oka, és milyen erős fájdalmat tapasztal. Szerencsére számos módja van a krónikus fájdalom kezelésének. A krónikus fájdalom kezelhető gyógyszerekkel (fájdalomcsillapítókkal), testmozgással és/vagy pszichológiai támogatással (hogy segítsen jobban megbirkózni a fájdalommal).
Kérjük, beszélje meg ezeket a lehetőségeket háziorvosával vagy utángondozó szakorvosával! Az Ön számára legmegfelelőbb megoldásként beutalhatják Önt:
- Fájdalomspecialistához (fájdalomra szakosodott orvos)
- Fizioterapeutához (testmozgásra szakosodott egészségügyi szakember)
- Pszichológushoz (mentális egészségre szakosodott egészségügyi szakember)
A szakember megbeszéli Önnel a különböző lehetőségeket.
Mit tehetek még?
Ha krónikus fájdalmat tapasztal, fontos, hogy odafigyeljen a mentális egészségére is! Érthető, ha a fájdalom miatt szomorúnak, zaklatottnak, szorongónak vagy tehetetlennek érzi magát. Ezek az érzések azonban nyugtalanná és feszültté tehetik, ami súlyosbíthatja a fájdalmat. Segíthet, ha megpróbál több időt tölteni olyan dolgokkal, amelyeket élvez, és amelyek kikapcsolódást nyújtanak, pl. olvasással, sétával vagy zenehallgatással. A figyelemelterelés is segíthet. Ha lehetséges, próbáljon meg aktív maradni, rendszeresen mozogni és munkába/iskolába járni.
A krónikus fájdalom megélése nehéz. A barátokkal és a családdal való beszélgetés mellett hasznos lehet a szakorvosi tanácsadás vagy a kapcsolatfelvétel támogató csoportokkal, betegszervezetekkel. A mentális egészséggel kapcsolatos további információkért kérjük, olvassa el a Mentális egészségügyi problémákról szóló irányelvet!
Bár a krónikus fájdalmat nem befolyásolja, mégis fontos az egészséges életmód. Különösen fontos a zsíros ételek fogyasztásának korlátozása. A mentális egészségre törekvés jótékony hatású lehet; az életmódjában bekövetkező apró változtatások is pozitív hatással lehetnek mind a fizikai, mind a mentális egészségére. Az egészségesebb életmódra való áttéréssel kapcsolatos további információkért olvassa el az Egészségfejlesztés című irányelvet!
Ha további kérdései vannak, vagy a tájékoztatóban szereplő információk aggasztják, forduljon háziorvosához vagy utógondozó szakorvosához!
Hol találok további információt?
A krónikus fájdalommal kapcsolatban további információkat találhat az interneten. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ezek az információk nem mindig naprakészek vagy pontosak.
Néhány további információforrás:
https://egeszsegvonal.gov.hu/k/612-kronikus-fajdalom.html (NNGYK)
https://www.webbeteg.hu/cikkek/fajdalom/12090/a-kronikus-fajdalom
https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/kronikus_fajdalom_szindroma
Ezen a weboldalon további információkat is találhat a következő témákkal kapcsolatosan:
• Egészségfejlesztés
• Mentális egészség
Fontos figyelmeztetés!
Ez az összefoglaló a PanCareFollowUp „Krónikus fájdalom” című irányelvén [1] alapul, mely a különböző nemzeti iránymutatások konszenzusára épül.
Bár a PanCare PLAIN információs csoport igyekszik pontos és teljes körű, a közzététel időpontjában naprakész információkat nyújtani, Ön a háziorvosával vagy az utángondozó szakorvosával egyeztetheti, hogy ez az összefoglaló a rendelkezésre álló legfrissebb információkat tükrözi-e és hogy relevánsak-e az Ön számára.
Kérjük, ne hagyatkozzon kizárólag erre az információra! Legjobb, ha szakképzett orvos tanácsát kéri, ha kérdései vannak egy adott egészségügyi állapottal, betegséggel, diagnózissal vagy tünettel kapcsolatban.
Ezen információk pontosságára, megbízhatóságára, teljességére, relevanciájára vagy időszerűségére vonatkozóan nem vállalunk semmilyen kifejezett vagy hallgatólagos garanciát vagy nyilatkozatot. A PanCare az angol változatot készítette el, és nem vállal felelősséget az összefoglaló lefordított változataiért.
A PanCare anyagokat bárki ingyenesen használhatja, aki a késői mellékhatásokról és a hosszútávú utángondozásról kíván tájékoztatást nyújtani. Pénzügyi előny azonban nem származhat belőle. Minden kommunikáció során hivatkozni kell a PanCare-re, és hivatkozni kell a PanCare weboldalára.
Irodalom: [1] van Kalsbeek, R. et al. (2021): Európai PANCARE FOLLOWUP ajánlások a gyermekkori, serdülőkori és fiatal felnőttkori daganatos betegségekből gyógyultak késői mellékhatásainak megfigyelésére, European Journal of Cancer
Elérhető https://www.ejcancer.com/article/S0959-8049(21)00368-3/fulltext